شنبه , آبان ۲۶ ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مروری بر مفاهیم پهنای باند، سرعت و تاخیر در شبکه های کامپیوتری

مروری بر مفاهیم پهنای باند، سرعت و تاخیر در شبکه های کامپیوتری

4008958091

✅پهنای باند ✅تاخیر ✅کارکردهای ان

🔵پهنای باند

✅پهنای باند در واقع و اصل و اساس، محدوده ی فرکانسی از یک رسانه(media) می باشد که در این محدوده می توان به ارسال اطلاعات پرداخت.
✅پهنای باند معمولا بر حسب Hz و ضرایب آن بیان می شود مانند Mhz یا GHz.
✅پهنای باند مهم ترین عامل تاثیر گزار در سرعت ارسال اطلاعات در یک کانال می باشد و با افزایش آن سرعت ارسال نیز افزایش خواهد یافت. با توجه با قانون حد شانون می توان نهایت سرعت ارسال اطلاعات در یک کانال نویزدار (که اغلب کانال های ارتباطی در طبیعت را شامل می شود) محاسبه کرد.
✅ پس پهنای باند یکی از عوامل (ولی نه تنها عامل) تعیین کننده سرعت ارسال اطلاعات می باشد. گرچه امروزه بسیاری از افراد و شرکت ها مفاهیم پهنای باند و سرعت را به جای هم به کار می برند به طوریکه اکثرا هنگام صحبت درباره سرعت اینترنت خود از عبارت هایی چون “پهنای باند ۲Mbps” استفاده می کنند، که در واقع درست آن ” سرعت ۲Mbps” می باشد.

🔵تاخیر

✅از طرفی تاخیر، میزان زمان سپری شده تا رسیدن یک بسته اطلاعاتی به مقصدی خاص می باشد. طبیعتا هر چه فاصله بین دو نقطه بیشتر باشد، تاخیر رسیدن بسته نیز بیشتر خواهد بود. البته فاصله تنها یکی از عوامل موثر در تاخیر بسته می باشد که به تاخیر انتشار معروف است.
✅ از دیگر عوامل دخیل در تاخیر می توان به تاخیر پردازش(میزان زمان سپری شده برای پردازش بسته اطلاعاتی در مسیریاب ها و سوییچ ها بین راه)،
✅تاخیر صف( میزان زمان سپری شده حین انتظار در صف های مسیریاب ها و سوییچ ها)
✅ تاخیر ارسال(میزان زمان سپری شده برای ارسال تمامی بیت های اطلاعاتی) اشاره کرد.

🔵کارکردهای آن ها

✅اغلب نوع سرویس ارائه شونده بیانگر زیرساخت موردنیاز آن می باشد. به طور مثال برای ارائه سرویسی مانند VoD(Video on-Demand) سرعت بالاتر اهمیت بیشتری از تاخیر کمتر دارد. چون با استفاده از تکنیک Buffering اغلب بسته های اطلاعاتی زودتر از زمانی که باید، به سیستم کاربر رسیده و در آن جا ذخیره خواهند شد و با این شیوه کاربر متوجه تاخیر و نوسان تاخیر(Jitter) نخواهد شد.
✅از طرفی در سرویسی مانند VoIP تاخیر کم بسیار مهم تر از سرعت بالا می باشد. از آن جایی که امروزه اکثر codec های صوتی حد بالایی در سرعت موردنیاز دارند(مانند G.711 و G.729)، سرعت های پایین مانند ۶۴Kb نیز جواب گو خواهد بود اما این تاخیر رسیدن بسته های اطلاعاتی به مقصد است که تعیین کننده کیفیت تماس خواهد بود. در بازی های آنلاین نیز همینگونه است و میزان تاخیر بسیار تعیین کننده تر از سرعت لینک می باشد.

منبع: https://t.me/sensornetwork_iot

مطلب پیشنهادی

images

عملکرد اصلی پروتکل MAC

🔰عملکرد اصلی پروتکل MAC🔰 🔵ایجاد دسترسی به یک رسانه مشترک به منظور اجتناب از تصادم …