چهارشنبه , آبان ۳۰ ۱۳۹۷
خانه / اینترنت اشیا / پروتکل NEMO

پروتکل NEMO

big_thumb

این پروتکل شکل توسعه یافته IP موبایل است که کل یک شبکه را قادر می‌سازد تا نقطه اتصال خود به اینترنت را تغییر دهد.
در حیطه اینترنت اشیا، اشیای هوشمند و خدماتی که از آن‌ها بهره می‌برند در سراسر جهان پراکنده شده‌اند. از این رو، باید نوعی زیرساخت شناسایی و تفکیک به‌منظور کشف و تکیه بر خدماتی که امکان دسترسی به اطلاعات پیرامون اشیا هوشمند و همچنین کنترل آن‌ها را میسر می‌سازند، وجود داشته باشد.
ضرورتاً، شناسایی منبع می‌تواند هم دربردارنده نام‌گذاری و هم نشانی‌دهی یک منبع یا یکی از آن‌ها باشد.
در وب، شناسایی منبعی که نمایان‌گر شکلی از اطلاعات باشد، از طریق ایجاد «شناسه منابع جهانی» (URI) که قراردادی جهانی پیرامون شناسایی منبعی خاص بر اساس طرح‌هایی مشخص است، صورت پذیرفته است.

در اینترنت اشیا همانند اینترنت و وب، اشیا و منابع باید طرح‌های کلی نام‌گذاری و نشانی‌دهی مشترک و همچنین خدمات شناسایی داشته باشند تا امکان دستیابی جهانی به آن‌ها را امکان‌پذیر سازد. در پروژه SENSEI، شناسه منبع از طریق به ‌هم پیوستن چند پارامتر زیر ایجاد می‌شود:
ـ دامنه ارائه‌دهنده منبع
ـ نوع دستگاه
ـ نامی نشان‌دهنده عملکرد منبع
ـ در نهایت، شناساگر منحصر به‌فرد و خاصی که منبع را از دیگر اجزا متمایز می‌کند.
در شناسه سراسری (UID)، شناسایی چهارچوب کار توسط «کد u» که شناساگری منحصر به‌فرد برای ماهیت‌های فیزیکی یا منطقی است، ارائه می‌شود.
کد u عددی ۱۲۸ بیتی است که هیچ گونه رابطه‌ای با آن‌چه نشان می‌دهد ندارد و در عوض، این رابط از طریق سرورهای پایگاه داده‌ اختصاصی بازیابی می‌شود. ساختار کد u به گونه‌ای شکل گرفته است که از مدیریت خودمحوری پشتیبانی کند.
در زمینه شناسایی از طریق فرکانس رادیویی RFID، EPCGlobal، به‌کارگیری و استانداردسازی کد الکترونیکی محصول (EPC) را که صرفاً به عنوان ابزاری در جهت شناسایی برچسب‌های RFID مورد استفاده قرار می‌گیرد، ارتقا بخشیده است.
این کد بر اساس مدل URI است. ID@URI که از طریق پروژه تحقیقاتی DIALOG ایجاد شد نیز مدل شناسایی دیگری است که همان ویژگی‌های استاندارد EPC/ONS را دارد، اما علاوه بر آن، می‌تواند در بارکدها نیز نمود داشته باشد.

مطلب پیشنهادی

687648

گجت های اینترنت اشیا برای آشپزخانه هوشمند

آشپزخانه قلب هر خانه و آشپزخانه هوشمند، قلب هر خانه هوشمند است! وسایل آشپزخانه هوشمند …