چهارشنبه , آبان ۳۰ ۱۳۹۷
خانه / اینترنت اشیا / blockchain چطور آینده IoT را متحول می‌کند؟

blockchain چطور آینده IoT را متحول می‌کند؟

رسالت اینترنت اشیا، این صنعت در حال رشد؛ این است که خانه، شهر، مزرعه، کارخانه و محل کار ما را از طریق  هوشمند سازی متحول سازد.  بنا به گفته گارتنر (Gartner)، تا سال ۲۰۲۰ شاهد بیش از ۲۰ میلیارد اشیاء  متصل به اینترنت در سرتاسر جهان خواهیم بود که باعث رشد بازار به ارزش بیش از ۳ تریلیون دلار خواهد شد.

اما رشد بی‌قاعده اینترنت اشیا،  مشکلات متعددی نیز از قبیل شناسایی، اتصال، امنیت و مدیریت تعداد بی‌شماری از دستگاه‌های IoT را مطرح خواهد کرد. این مسئله معماری و زیرساخت فعلی اینترنت و خدمات آنلاین را جهت پشتیانی از اکوسیستم IoT در آینده با مشکل روبرو خواهد ساخت.

رفع این مشکل شاید با  تکنولوژی Blockchain  قابل‌حل باشد. Blockchain (زنجیره بلاک) همان تکنولوژی دفتر کل توزیع‌شده است که در سامانه رمزگذاری پول‌های اینترنتی مانند بیت کوین و اتریوم به کار می‌رود و قابلیت این را دارد تا در بسیاری از صنایع دیگر ازجمله IoT (اینترنت اشیاء) مورداستفاده قرار گیرد.

Blockchain   این امکان را برای اکوسیستم IoT فراهم می‌آورد تا از مدل شبکه‌سازی مبتنی بر بروکر (broker) که دستگاه‌ها برای شناسایی و تأیید هر دستگاه به سرور ابری مرکزی وابسته هستند، رها شوند.

2-1

مدل امنیتی blockchain

اگرچه مدل متمرکز، طی دهه‌های اخیر به‌خوبی پاسخگوی نیازها بوده، اما رشد شبکه‌های ارتباطی، افزایش نودهای شبکه به میلیون‌ها نود که خود میلیاردها تراکنش را ایجاد می‌کنند نیازهای محاسباتی را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهند و به‌تبع آن هزینه‌ها نیز بالا می‌رود.

گذشته از آن در این شیوه، سرور به یک گلوگاه یا همان باتلنک تبدیل می‌شود که شبکه IOT را در برابر حملات DDoS/DoS آسیب‌پذیر می‌سازد، حملاتی که در آن سرور مورد هجوم ترافیک دستگاه‌های هک شده قرارگرفته و از کار می‌افتد.

این حملات به‌شدت اکوسیستم IoT را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بخصوص زمانی که اجرای وظایف
حساس را بر عهده داشته باشند.

بعلاوه راه‌اندازی شبکه‌های متمرکز در بسیاری از محیط‌های صنعتی مانند زمین‌های زراعتی بزرگ، با مشکل مواجه خواهد شد، در جایی که نودهای (نقاط ارتباطی) IoT   با حداقل تجهیزات ارتباطی در محیط‌های وسیع  پراکنده می‌شوند.

تکنولوژی Blockchain  امکان ایجاد شبکه‌های امن مش را فراهم می‌کند که  از طریق آن دستگاه‌های IoT به‌طور مطمئن با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و درعین‌حال از خطراتی چون جعل هویت و کلاه‌برداری دور می‌مانند.  

با ثبت هر نود مجاز در Blockchain  ، دستگاه‌ها به‌آسانی قادر خواهند بود بدون نیاز به بروکرهای مرکزی و صدور گواهی دیجیتال یکدیگر را شناسایی کرده و تأیید کنند. بدین ترتیب شبکه برای پشتیبانی از میلیاردها دستگاه بدون نیاز به منابع دیگر، از قابلیت مقیاس‌پذیری و توسعه‌پذیری برخوردار خواهد شد.

بسیاری از شرکت‌ها برای تقویت شبکه خود از Blockchain  بهره می‌برند.  به‌عنوان نمونه Filament  شرکت نوپایی است که  سخت‌افزار و نرم‌افزارهایIoT  مربوط به اپلیکیشن های صنعتی از قبیل کشاورزی، تولید  و صنایع  نفت و گاز را ارائه می‌دهد.

سنسورهای بیسیم Filament به نام Taps ، با ایجاد شبکه مش خودکار و کم‌مصرف این امکان را برای شرکت‌های تجاری فراهم می‌کنند تا عملیات حفاری یا آبیاری مزارع کشاورزی را بدون تکیه بر سرویس‌های ابری متمرکز مدیریت نمایند. امنیت مشخصات هویتی  و ارتباطات  داخلی  دستگاه  به‌وسیله Blockchainn  بیت کوین  که فقط هویت نود شرکت‌کننده در شبکه را ذخیره می‌کند،  حفظ می‌شود.

شرکت تلسترا (Telstra ) غول مخابراتی استرالیایی یکی دیگر از شرکت‌هایی است که از تکنولوژی blockchain برای حفظ امنیت اکوسیستم  IoT خانه‌های هوشمند، بهره می‌گیرد. برای به حداقل رساندن زمان شناسایی و افزایش مقاومت در برابر دست‌کاری و تشخیص دست‌کاری ،  هش های رمزنگاری سیستم‌عامل دستگاه در یک blockchain خصوصی ذخیره می‌شود.

ازآنجایی‌که بسیاری از دستگاه‌های خانه هوشمند از طریق اپلیکیشن های موبایل کنترل می‌شوند، شرکت تلسترا این الگو را توسعه داده و برای ارتباط با  هویت کاربر و جلوگیری  از نفوذ به شبکه توسط دستگاه‌های موبایل هک شده، اطلاعات بیومتریک (خصیصه‌های فیزیولوژیکی و رفتاری انسان) را به هش های blockchain افزوده است.

gg
تحقق آینده
IoT

اگرچه IoT   همچنان در مراحل اولیه پیشرفت خود قرار دارد، اما از تکنولوژی‌هایی برخوردار است که جمع‌آوری اطلاعات، نظارت از راه دور و کنترل دستگاه  را امکان‌پذیر می‌سازد.  آن‌طور که پیش می‌رود، IoT به شبکه دستگاه‌های خودگردانی تبدیل خواهد شد که از قابلیت  تعامل با یکدیگر و  محیط اطراف خود و همچنین تصمیم‌گیری هوشمند بدون دخالت انسان برخوردار خواهند بود.

و این دقیقاً جایی است که blockchain می‌تواند قابلیت و توانایی خود را نشان دهد و زیربنایی را پایه‌گذاری کند که  از اقتصاد مشارکتی  مبتنی بر ارتباطات ماشین به ماشین (M2M)  پشتیبانی خواهد کرد.

قبلاً شاهد ظهور نوآوری‌هایی در این زمینه  ازجمله  ADEPT ( تله‌متری غیرمتمرکز خودکار P2P) بوده‌ایم . ADEPT  سیستم غیرمتمرکز IoT است که توسط IBM و سامسونگ ارائه‌شده و امکان تبادل اطلاعات بین میلیاردها دستگاه مشابه و همچنین سرویس و نگهداری توسط خود دستگاه‌ها را فراهم می‌کند.

پلتفرم موردنظر در چندین موقعیت مورد آزمایش و بررسی قرار گرفت که یکی از آن‌ها مربوط به ماشین لباسشویی هوشمند است که در صورت تمام شدن مواد شوینده،   به‌طور خودکار آن  را سفارش داده و مبلغ آن را با استفاده از بیت کوین یا اترز پرداخت می‌کند.  این تکنولوژی قادر است معاملات را بر اساس اولویت‌هایی که مالک دستگاه تعیین می‌کند تنظیم کند و پرداخت‌ها را انجام دهد.

blockchain به‌عنوان محور اصلی این تعاملات،  پلتفرمی امن و غیرمتمرکز و به‌عبارت‌دیگر مستقل ایجاد کرده و امکاناتی برابر را برای  اشخاص ذی‌ربط فراهم می‌کند.

blockchain امکان کسب درآمد از طریق اطلاعات را فراهم کرده به‌طوری‌که صاحبان دستگاه‌های IoT و سنسورها می‌توانند داده‌های تولیدشده اینترنت اشیا را در ازای میکرو پرداخت‌های(micropayments ) فوری به اشتراک بگذارند . به‌طور مثال تایل پی (Tilepay) بازار آنلاین غیرمتمرکز و امنی در اختیار کاربران قرار می‌دهد به‌طوری‌که کاربران می‌توانند دستگاه‌های خود را در blockchain به ثبت رسانده و اطلاعات خود را فوراً در ازای ارز دیجیتالی به فروش برسانند.

کاربرد قابل‌توجه دیگر  Blockchain و IoT ، کمک به رواج منابع انرژی تجدید پذیراست. به‌این‌ترتیب که ارزش مالی انرژی تولیدشده توسط پانل‌های خورشیدی IOT، به‌صورت ارز دیجیتال در بلاک چین ثبت می‌شود. کلیه افراد متصل به شبکه، می‌توانند در حوزه منابع تجدید پذیر سرمایه‌گذاری کنند.

blockchain وعده‌های بی‌شماری برای آینده اینترنت دارد. چالش‌هایی مانند مدل‌های توافق و هزینه‌های محاسباتی تأیید معاملات همچنان به قوت خود باقی است. اما blockchain هنوز در ابتدای راه است و مطمئناً این موانع را نیز پشت سر گذاشته و  راه را برای فرصت‌ها و امکانات جدید باز خواهد کرد.

منبع: venturebeat

درباره ی اینترنت اشیا

مطلب پیشنهادی

687648

گجت های اینترنت اشیا برای آشپزخانه هوشمند

آشپزخانه قلب هر خانه و آشپزخانه هوشمند، قلب هر خانه هوشمند است! وسایل آشپزخانه هوشمند …

پاسخ دهید